top of page

Богатим програмом обиљежен Свјетски дан Конфуцијевих института

Updated: Oct 30, 2018

Богатим програмом који је привукао велики број посјетилаца, 22. септембра 2018. године у Бањој Луци је обиљежен Свјетски дан Конфуцијевих института.

У периоду од 11 до 13 часова у парку "Петар Кочић" одржале су се интерактивне и едукативне радионице за дјецу и одрасле, који су овом приликом могли на забаван начин сазнати нешто више о култури и обичајима НР Кине.


Дјеца су се упознала са основама кинеског језика, цртала су кинеске знакове, правила и бојила традиционалне кинеске маске, и радила још много других забавних ствари.



Дружила су се и са глумцима Дјечијег позоришта Републике Српске, који су подржали наш догађај са представом под називом „Добро дошли у Кину“, у којој су на занимљив начин приказали свакодневни живот људи у Кини и у чијој представи су дјеца посебно уживала.

Кинеска директорица Конфуцијевог института Цаи Јинг оджала је церемонију паљења миришљавих штапића тамјана, што се у Кини традиционално користи за спречавање и лијечење разних болести као и звог благодети које има на опште здравље људи.




Објаснила је нашим суграђанима да су у древној Кини образовани људи веома цијенили одређене вјештине и уважавали су људе који умију да изведу церемонију паљења тамјана, чајну церемонију, који се баве сликарством, калиграфијом, свирањем на древном инструменту гућин (који је представљен јавности од стране директорице Конфуцијевог института у Бањој Луци на Свјетском дану музике ове године), итд.

Употреба тамјана (кинески: 香; пинјин: сјанг) датира у Кини још од неолитског времена, а врхуинац је доживио за вријеме династија Хсиа, Хан и Џоу.

Гости из Конфуцијевог института Универзитета Нови Сад показали су како изгледа чајна церемонија, и упознали су наше суграђане о значају и култури испијања чаја у Кини.


Чајна церемонија иначе представља веома важан дио традиционалне кинеске културе и испијање разних врста чајева у Кини, поред благодети које има на здравље људи, представља и начин одавања почасти љепоти свакодневних појава.


Наши суграђани су могли да уживају и у другим елементима кинеске културе, попут борилачких вјештина кунг фу и таиђи.

У 18 часова тог дана Свјетски дан Конфуцијевих института је свечано обиљежен и у Вијећници КЦ Банског двора. Бањалучани су могли да уживају у богатом програму у извођењу наших полазника курса кинеског језика, који су показали шта су све научили у протеклом периоду, и наших гостију Конфуцијевог института из Новог Сада.

Могли су да виде много различитих елемената традиционалне кинеске културе попут чајне церемоније, традиционалног кинеског плеса, борилачких вјештина кунг фуа и таиђија, кинеске опере, модне ревије, извођење полуларних кинеских пјесама, итд.

Дјеца из вртића Монтесори, која уче кинески језик од маја ове године, отпјевала су пјесму „Кад си срећан“ на кинеском језику и добила огроман аплауз за своје извођење.

У кинеској култури пјевање и плес имају важну улогу и у свакодневном животу и у формалним приликама. Три ученице бањалучке Гимназије, полазнице курса кинеског језика Конфуцијевог института, показале су како изгледа традиционални кинески плес.

Кинеска опера популарна је умјетничка форма, која има елементе драме, музике и позоришта. Карактеристична је за Кину и вуче поријекло из пјесама и плесова древних народа са простора Кине, и разликује се од западњачке опере. Пекиншка опера је једна од најпознатијих кинеских опера, као и опера Јуе, у оквиру које је позната балада „Сестра Лин је пала с неба“, коју су извеле полазница курса кинеског језика Конфуцијевог института и њена професорица.

Кина је позната по својим чајевима и као што је код нас уобичајено пити кафу у одређено доба дана, тако је у Кини уобичајено пити чај. Културу чаја, или чајну церемонију, представиле су нашим суграђанима гошће из Конфуцијевог института из Новог Сада.

Талентовани полазник курса кинеског језика Конфуцијевог института извео је древну борилачку вјештину кунг фу.


Кuнг фу је вјештина стара преко 5000 година, којом се спаја физички и духовни дио човјека. У Кини кунг фу, у ствари, означава све борилачке технике и у преводу значи „вјештина стечена напорним радом и дисциплином“

Програм је завршен модном ревијом раскошних кинеских хаљина и одора, које су у древној Кини носили образовани људи.

Преко 500 Конфуцијевих института у више од 140 земаља током овог мјесеца традиционално прослављају овај дан и том приликом организују јавне догађаје на којима се кинески језик, култура и традиција дијели са грађанима локалне заједнице. Ово је први пут да се овакав догађај обиљежио у Бањој Луци.




Comments


bottom of page