top of page

Дјеца учила о обичајима из Кине

Радионица „Умјетност резања папира“ и час кунг фуа, 16. фебруара 2019. године у Музеју Републике Српске, окупила је велики број дјеце који су имали прилику да стекну нове вјештине, управо онакве какве имају њихови вршњаци у Кини.

Наиме, ријеч је о догађају орзанизованим од стране Конфуцијевог института Универзитета у Бањој Луци и Музеја Републике Српске, а све поводом обиљежавања кинеске Нове године.

Тако су бањалучки малишани, који су се окупили у Музеју Републике Српске, имали прилику да науче вјештину резања папира, направе честитке за кинеску Нову годину и на кинеском језику пожеле и напишу најљепше жеље.

„Конфуцијев институт Универзитета у Бањој Луци организује у мјесецу фебруар низ догађаја богатим и разноликим програмом поводом обиљежавања кинеске Нове године. Тим поводом смо у сарадњи са Музејом Републике Српске организовали и ову радионицу кинеског умијећа резања папира, као вида древне кинеске вјештине која представља културолошке вриједности кинеског народа и која се због своје симболике посебно практикује током овог мјесеца,“ казала је Љиљана Стевић, директор Конфуцијевог института Универзитета у Бањој Луци.

„Осим учења кинеског језика, Институт иначе организује различите курсеве, предавања и активности на којима наши суграђани могу директно да се упознају са разним аспектима кинеске културе и могу сазнати више о самој култури, обичајима и традицји НР Кине,“ навела је Стевић.

По кинеском лунарном календару, први дан кинеске Нове године је уједно и први дан прољећа те је препоручљиво и више вјежбати у овом периоду. Урпаво је то био повод да се организује и час кунг фуа и дјеци омогући да, уз надзор и вођење кинеског професора Конфуцијевог института, науче неке нове покрете, при чему су се и добро забавила.

„Изврсност никад није случајна. Кинеско стваралаштво је препознатљиво по деликатној композицији, живописним облицима и блиставим бојама. У Музеју РС смо данас обиљежили кинеску Нову годину исто тако живописним активностима, које стимулишу љубав наше публике према перфекцији вјештина које само дуготрајна традиција може да изњедри. Циљ данашњег догађаја је зближавање са кинеском културом, кинеским начином не само стварања него и размишљања. Кунг фу је вјештина коју генерише жеља за просвјетљењем, за тежњом ка изврсном покрету. Кинеско резање папира се од III вијека п.н.е. његовало као традиционална вјештина подстакнута обожавањем предака и богова, а до данас је остала модерна, занимљива визуелна умјетност. Обје вјештине захтијевају дисциплину и фокус. Креирати нешто изврсно значи стварати то са стрпљењем и преданошћу, са јасним фокусом на перфектан рез, перфектну линију. То је вјештина и ума и руку,“ изјавила је портпарол Музеја РС, Ана Браташевец, музејски педагог.


Comments


bottom of page