Кинеска нова година данас се не слави само у Кини, прославља се у многим градовима широм свијета, уз раскошан ватромет, плес лава или змаја, црвене лампионе, које су симбол жеља за срећом и благостањем, као и у виду других кинеских традиционалних и модерних културно-умјетничких манифестација. Овакве прославе пружају прилику другим народима да осјете чар кинеске традиције и културе.
Тако се и становништво Бање Луке ове године придружило Конфуцијевом институту
Универзитета у Бањој Луци у прослави уласка у годину пацова 25. јануара у Културном
центру ,,Бански двор“, уз богат наступ, припремљен као спој традиционалних и модерних елемената кинеске културе, који су извели полазници и професори Конфуцијевог института, као и ученици основних и средњих школа са којима Конфуцијев институт има сарадњу.
Кинеска нова година, која се још назива и Лунарна нова година или Празник прољећа, је
најважнији и најсвечанији празник којим се у Кини, према лунарном календару,
обиљежава крај зиме и почетак прољећа. Фестивал траје 15 дана, а почиње на млади
мјесец који се појављује између 21. јануара и 20. фебруара.
Кинески календар је подијељен у 12 мјесеци по 29 или 30 дана. Како су лунарни и соларни календар различите дужине, сваких неколико година додаје се додатни мјесец у лунарни календар, због чега кинеске нове године падају на други дан сваке године. Свака Нова година је названа по једној од сљедећих 12 животиња: пацов, биво, тигар, зец, змај, змија, коњ, коза, мајмун, пијетао, пас и свиња. Ове године улазимо у годину пацова.
За Кинеску нову годину традиционално се чисти и украшава кућа, припрема кинеска новогодишња храна и посластице (Свињетина је главна у јеловнику, а прате је пилетина и пачетина. Вјерује се да треба појести и парче рибе, јер риба представља богатство.). Први дан Нове године се иде у посјету породици и пријатељима, јер се породични и пријатељски односи веома његују. Тада се облачи нова гардероба, која симболизује нови почетак. Најближима се честита овај празник са фразама 新年快乐, што значи „Срећна нова година“, или 恭喜发财, што значи„ Желим вам благостање и богатство“. Сваки дан Лунарне нове године има посебну тематику. Фестивал траје 15 дана и има различит садржај. Први дан се поздравља божанство из раја и са Земље и почиње званично у поноћ. Традиционално се пале ватромети, бамбусове палице и петарде. Прослава треба да буде што гласнија како би се отјерало чудовиште Ниан – пола змај, пола лав. Он се плаши црвене боје и зато је боље имати што више украса у тој боји. Постоји и посебно вријеме за даривање и зове се дан кокошке. Обично се дарују дјеца и поклони су запаковани црвеним папиром, који симболизује срећу. Посљедњи дан је фестивал лампиона када се пале и пуштају црвени папирни лампиони и тиме се прослава завршава. Током ових 15 дана кућа се не спрема и не чисти, не плаче се, не узимају се лијекови и не позајмљује се новац. Док траје Кинеска нова година, не користе се ријечи: убијање, смрт, сломљено, дух, болест.
Comments