Виши лектор на групи за кинески језик, књижевност и културу на Филолошком факултету Универзитета у Београду, Јелена Гледић, одржала је 1. и 15. јуна 2021. године два онлајн предавања, на теме: ,,Савремени синолози: студије Кине и кинеског језика у 21. вијеку” и ,,Од древне до савремене Кине: шта значи традиција дуга пет хиљада година”.
Оба предавања привукла су интересовање синолога, студената, средњошколаца, као и
свих заинтересованих за традиционалну и савремену кинеску културу.
Током првог предавања, Јелена Гледић је дала преглед развоја синологије до отварања
Кине према свијету крајем 20. вијека, као и савремене приступе са посебним освртом на студије Кине и кинеског језика у региону. Учење о Кини одувијек је привлачило пажњу других народа, прије свега Европљана, који су слали своје мисионаре на кинески двор, како би ширили свој утицај у источној Азији. То су били почеци изучавања кинеског језика и културе.
Када је ријеч о приступима изучавања кинеског језика у свијету и региону, Јелена је
напоменула да се у већини европских универзитета примјењује класични традиционални синолошки приступ у изучавању кинеског језика и књижевности, док је модернији приступ заступљен на многим одсјецима за политичке науке и међународне односе. У Бањој Луци ће се примјењивати оба приступа у изучавању кинеског језика и културе на студијском програму Синологија, чије је оснивање на Филилошком факултету Универзитета у Бањој Луци у плану сљедеће академске године. Студенти ће, осим стицања филолошког знања, имати прилику да изучавају мултидисциплинарне студије, кинеске политике, савремене економске токове, иницијативу „Појас и пут“ и сл.
У другом предавању, одржаном 15. јуна, Јелена Гледић се осврнула на елементе
континуитета кинеске културе, попут државне територије, династија, археолошких
налазишта, писма, филозофије и свега оног што чини ,,традицију дугу 5000 година”.
Такође, представљен је преглед поимања Кине кроз историју како у Азији, тако и у другим интелектуалним традицијама, попут европске и америчке.
Оба предавања су одржана преко платформе Google meet.
Comments