Празник средине јесени кинеска је жетвена свечаност која се одржава 15. дана
осмог мјесеца лунарног календара, кад је пун мјесец.
У Кини је то државни празник, а фестивал је 2006. године проглашен заштићеном нематеријалном културном баштином. Слави се и у Тајвану и Хонг Конгу, а у Вијетнаму га сматрају другим најважнијим традиционалним празником након Тете.
На Западу, Фестивал пуног мјесеца познат је највише по Мјесечевим колачићима, малим питама са богатим пуњењем које се поклањају и једу у ово вријеме. У стара времена, колачи су се приносили као дар Мјесецу да би кроз вијекове постали најомиљенија и најопопуларнија кинеска храна у ово доба године.
Имајући у виду да је Фестивал пуног мјесеца данас празник када се породице окупљају и заједно обједују и дијеле храну, Кинези колачиће једу у друштву, уз чашу вина или испијајући кинески чај, и посматрајући пун Мјесец. Према легенди, Мјесечеви колачићи име су добили по кинеској божици Мјесеца Чанг’е, жени ратника Хоу Ииа. Они су живјели у вријеме кад је на небу било десет сунаца, која су пријетила помором људима. Хоу Ии их је побиједио и спасио народ, а предање каже да у вријеме пуног Мјесеца, ако се добро загледате, можете видети Чанг Е како плеше на Мјесецу.
У стварном животу, Мјесечев колач је важан елемент кинеских обичаја који уз вино и чај симболише бесмртност и вјечну младост. Колач се дијели на четири дијела и једе са пријатељима и у кругу породице.
Традиционални надјеви се припремају са пастом од црвеног граха, бијелог лотоса, орашчићима, сухим воћем и усољеним жумањком пачјег јајета. Не садрже шећер и сматрају се веома здравим. Међу најјачим кинеским брендовима Мјесечевих колачића су Даохуакианг (稻 花香), Анки (安琪), Тианлун (天伦), Хуамеи (华美), Ронгхуа (荣华) ЦАНСО (元 祖), Макимс (美 心), Мики (米 旗), Ксингхуалоу (杏花楼) и Маикуер (麦 趣 尔).
Креативност кинеских посластичара са овим дезертом је бескрајна. Прве се стотине варијација класичних рецепата, од најтрадиционалнијих до помно дизјанираних модерних варијанти које спајају више стилова и традиција. Луксузни хотели, посластичарнице и деликатесе такмиче се у иновативности и елегантној
презентацији Мјесечевих колачића. У Кини се сматрају скупоцјеним поклоном и Кинесзи се утркују да набаве што скупље и квалитније колаче. Конзумирање ових колача доноси дуговјечност, младост и породичну срећу.
Comments