Конфуцијев институт Универзитета у Бањој Луци организовао је радионицу под називом „Доживите кинески народни плес“ у суботу, 8. децембра 2018. године, на Факултету политичких наука.
Кинеска професорка упознала је учеснике ове суботње радионице са карактеристикама и значајем народног плеса у Кини и набројала је неколико познатих народних плесова као што су Даи плес, Монголски плес и Ксаињианг плес, који представљају драгоцјено национално насљеђе Кинеза.
Ксаињианг (Xinjiang), на примјер, је још од древних времена познат као град пјесме и плеса. Етничке групе које живе у овом сјеверозападном региону Кине су добре у пјевању и плесу (Узбек, Казах, Ујгури, Татари, Монголи, итд.). Познате су по мелодичној музици и дивном грациозном плесу, које одражавају јединствене обичаје мањина у сјеверозападним граничним областима ове земље.
Професорка је изабрала да представи етнички Даи плес под називом "Дјевојка из народа Даи" и показала је неке од основних покрета, гестикулација и скокова учесницима, који су јој се брзо придружили у плесу.
Народ Даи један од 56 етничких група званично признатих од стране Народне Републике Кине. Овај народ су надарени у плесу. Још прије 2 000 година, народна умјетност Даи популације је достигла завидан ниво софистицираности. Данас постоји више од 300 врста Даи плесова.
Ово је била трећа тематска радионица које Конфуцијев институт организује суботом у просторијама Факултета политичких наука са циљем да грађанима Бање Луке представи различите елементе кинеске културе.
Commenti