top of page

Радионица кинеског резања папира

Конфуцијев институт Универзитета у Бањој Луци је у суботу, 24. новембра 2018. године, организовао радионицу на тему „Умјетност резања папира“ у просторијама Факултета политичких наука. Радионица је организована са циљем да се грађани упознају са вјештином резања папира, њеним значајем у кинеској култури те да науче да режу и праве декорације од папира.


Професор из Кине је учесницима ове радионице укратко објаснио да је резање папира стара вјештина стварања слика и декорација настала у Кини још у IV вијеку, за вријеме владавине династије Хан, када је кинески проналазач Цаи Лун измислио папир. Сликама које би вјешто изрезивали уз помоћ маказа богати Кинези би украшавали прозоре и врата кућа да се заштите од зла, и зато се ова древна вјештина назива и „Прозорски цвијет“. Према вјеровању, у Кини данас ове декорације доносе срећу, просперитет и богатство. Зато папирне декорације са најљепшим жељама красе кинеске домове уочи кинеске Нове године или Фестивала прољећа.


Из Кине се ова врста умјетности проширила на цијели свијет и данас је веома популарна (посебно је популарна у Пољској, Француској, Холандији и Енглеској). Иако је данас распрострањена широм свијета, једино је кинеску умјетност резања папира UNESCO уписао у листу свјетске нематеријалне баштине. То је зато што је ова вјештина у Кини стара преко 1 500 година и представља културолошке вриједности кинеског народа.


Чак је и чувени писац Ханс Кристијан Андерсен у своје вријеме савладао вјештину резања папира и док би причао своје бајке, резао би папире и публици показивао шта је направио. Пријатељима је волио да поклања своја умјетничка дјела од папира. Тако се данас у његовом музеју у Оденси могу видјети неки од његових радова и колико је био одличан у овој умјетности.


Лептир са балеринама на крилима, Музеј у Оденси

Професор је објаснио да ова вјештина на први поглед изгледа као дјечија игра, али да пажљивим и вјештим скицирањем и резањем папира могу да настану права мала умјетничка дјела. Објаснио је и да папир треба савити највише 8 пута тако да завршени рад има од 2 до 24 симетричне стране.


Учесници ове суботње радионице употријебили су сву своју машту и креативност и израдили дивне папирне декорације којима су украсили претходно израђене и нацртане новогошње честитке намијењене дјеци која се налазе на лијечењу преко ЈУ Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству, у којима су им на кинеском језику пожељели да што прије оздраве.




Comments


bottom of page