Конфуцијев институт Универзитета у Бањој Луци организовао је радионицу о кинеском шаху под називом „Такмичење у друштвеној игри Пет у низу“ у суботу, 22. децембра 2018. године, на Факултету политичких наука. Ова радионица за циљ има да учесницима омогући да науче једну нову друштвену игру, која је у Кини веома популарна, и да се при томе забаве.
Кинески професори су учесницима објаснили поријекло и правила ове игре, који су се потом подијелили у парове и почели да вјежбају. Када су након неког времена научили потезе, такмичење је могло да почне.
Друштвена игра Пет у низу настало је из древне друштвене игре Weiqi (围棋), на енглеском језику познату као Go, што је једна од четири најцјењенијих вјештина које је древни кинески интелектуалац могао да има (поред гућина, калиграфије и традиционалног кинеског сликарства). Стара је преко 4 000 година у Кини и у Кини, Јапану и Кореји је остала популарна све до данас.
Многo људи такође волe ову древну игру због суштине кинеске филозофије коју садржи. На примјер, у конфуцијанизму се наглашава правило златне средине, да људи не би требало да иду у крајности те да не би требало све да откривају у вези са својом личношћу. Слично томе, у игри Go морате да сакријете своје намјере и не откријете их до краја. Према традиционалној таоистичкој доктрини, ако желите да узмете нешто од других, прво морате да се одрекнете нечега свог. Ово је подједнако примјењиво на стратегије друштвене игре Gо.
У ствари, сви можемо да имамо користи од играња ове друштвене игре. Истраживања су показала да дјеца која играју Go могу да повећају своју интелигенцију, јер се подстиче и десна и лијева страна мозга.
Пет у низу, позната и као гомоку у Јапану (у различитим крајевима свијета ова игра је позната под различитим именима), је стратешка друштвена игра која се игра на табли са пољима са бијелим и црним фигурицама. За ову игру су потребна два играча. Играч са црним фигурама почиње први, а онда наизмјенично оба играча постављају по једну своју фигуру. Циљ је поставити пет фигура исте боје у један ред, који може бити и дијагонални и праволинијски. Ова игра захтијева пуно размишљања. Забавна је и многи воле да се у њој такмиче.
Ово је четврта радионица коју Конфуцијев институт организује суботом на Факултету политичких наука Универзитета у Бањој Луци да би својим суграђанима омогућила да науче и учествују у различитим апскетима кинеске културе.
Comentarios