top of page

Радионице кинеске културе у ОШ „Никола Тесла“

Updated: Apr 30

Поводом обиљежавања Међунардоног дана кинеског језика, Конфуцијев институт Универзитета у Бањој Луци је 24. априла 2025. године организовао различите радионице кинеске културе за ученике Основне школе „Никола Тесла“ Бања Лука.


Ученици шестог и седмог разреда ове школе учили су са наставницима Конфуцијевог института да пишу кинеске карактере, везују кинеске чворове и свирају на традиционалном кинеском инструменту гуџенг.


Поред умјетности кинеског писања, кинеске калиграфије, која се у Кини још од најранијег доба сматрала врхунском вјештином и која је као облик умјетничког самоизражавања била једнако цијењена као поезија, кинески чвор представља важан елемент кинеске културе. Ријеч је о украсној народној рукотворини, која је током пет хиљада година кинеске историје имала улогу писаног језика. Постоји од времена када се језик није још појавио.


Преци Кинеза су помоћу везивања чворова различитих величина на канапу биљежили свакодневне догађаје. За важне догађаје везивали су велике чворове, а за мање важне, мање чворове. Историја кинеских чворова је је дубоко укоријењена у кинеској култури, а сама ријеч „чвор“ у кинеском језику значи снагу, хармонију и окупљање, због чега је ова древна умјетност цвјетала током дугог временског периода и данас је симбол среће и благостања у култури кинеског народа.


Радозналим ученицима је посебно занимљив био стари кинески музички инструмент гуџенг, који је настао прије више од 3.000 година, чији древни звук нас у мислима води у величанствене природне предјеле Кине.



Comments


Конфуцијев институт

Универзитета у Бањој Луци

Konfucijev institut
Univerziteta u Banjoj Luci

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Twitter - White Circle
bottom of page