У организацији Конфуцијевог института Универзитета у Бањој Луци 31. марта 2018. године представљена је књига ''Кина, очима странца, срцем домаћина'' аутора Татјане Солдат.
Татјана Солдат је говорила о свом искуству и животу проведеном у Кини. Она примјећује да се Кина какву је видјела 1993. године, када је први пут отишла на усавршавање, много разликује од данашње. Мишљења је да веома мали број људи у Републици Српској познаје праву, модерну Кину.
Како наводи, Кинези у савременој Кини данас посједују најсавременије уређаје, млади на „ајпедима“ слушају западњачку музику и воле да се облаче модерно и да се друже. Ипак, Кина није изгубила традицију и мудрост древног народа, о чему аутор подробно упознаје своје читаоце.
Такође сматра да људи из Кине и људи из Републике Српске имају много тога заједничког, од тога како се просљавају празници до његовања породичних вриједности. Имајући у виду глобалне политичке и економске промјене, приближавање Кини може да нам донесе само добро, закључује Татјана. Она сматра да ће у том смислу Конфуцијев институт Унвиерзитета у Бањој Луци имати велику улогу, у којој ће својим активностима и предавањима помоћи људима у ове двије земље да се боље разумију.
Љиљана Стевић, директор Конфуцијевог института Универзитета у Бањој Луци, напоменула је да је ово било прво у низу предавања које је организовао Конфуцијев институт на тему кинеске културе, традиције и економских и друштвених токова у овој азијској земљи. Ово је била и прилика да се Конфуцијев институт представи студентима и професорима као нови члан њихове академске заједнице, као и широј јавности Републике Српске, којој ће осим учења кинеског језика, понудити и курсеве кинеске калиграфије, традиционалног кинеског сликарства, чајне церемоније, борилачких вјештина таиђи и припремити много других догађаја.
Татјана Солдат је један од водећих синолога са наших простора, која је завршила кинески језик и књижевност на Филолошком факултету у Београду, гдје тренутно живи и ради.
Књига ''Кина, очима странца, срцем домаћина'' представља збирку новинских чланака и запажања о свакодневном животу у Кини, гдје је годинама живјела и радила као уредник, лектор и водитељ Кинеског радија „Интернационал“ у редакцији на српском језику у Пекингу. Ова поучна књига даје једну нову слику савремене Кине виђену очима странца, који је током свог дугогодишњег боравка у овој земљи на Далеком истоку стекао мноштво утисака о свакодневном животу кинеског народа, и који је прихватио и усвојио одређене навике домаћина.
Comments