top of page

Конфуцијев институт организовао дочек кинеске Нове године

Конфуцијев институт Универзитета у Бањој Луци организовао је 29. јануара 2025. године свечани дочек кинеске Нове године, у Студентском културном центру Универзитета у Бањој Луци, уз раскошан програм и додјелу награда побједницима конкурса  „Лунарни креативци 2025: дизајн, мода, фотографија“.

 

Овај конкурс, расписан у децембру прошле године, био је намијењен младима узраста од 16 до 28 година, са циљем да кроз дигиталне алате и креативне технике прикажу свој умјетнички доживљај кинеске културе. У три такмичарске категорије – дигиталне ГИФ наљепнице, креативна фотографија и виртуелна модна писта – учествовало је 58 младих аутора са укупно 84 рада.

 

Прво мјесто у категорији дигиталне ГИФ наљепнице освојила је Анђела Марић, друго Анастасија Шаренац, а треће Ђорђе Благојевић. У категорији креативне фотографије, најбољи рад представила је Ивана Драгосавац, док су друго и треће мјесто заузеле Милица Вујасин и Драженко Савић. У категорији виртуелне модне писте, прво мјесто припало је Емини Пушкар, друго Барбари Дринић, а треће Есми Шкуљ.

 

Сви радови, приказани у оквиру овогодишњег програма припремљеног у сарадњи са студентима синологије и Академијом умјетности, требало је да садрже мотиве кинеске културе, са нагласком на симболику године Зелене дрвене змије. Најбоље радове је одабрао стручни жири у саставу: доц. др Љиљана Стевић, директор Конфуцијевог института Универзитета у Бањој Луци, доц. Др Наталија Тривић са Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци, проф. Јелена Грубор са Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци, те модни креатор из Бање Луке Душко Орашчанин.

 

Кинеска Нова година (守岁 / shǒu suì), позната и као Празник прољећа, најзначајнији је празник којим се у Кини обиљежава крај зиме и почетак прољећа. Данас се не слави само у Кини, већ у многим градовима широм свијета у виду кинеских традиционалнх и модерних културно-умјетничких манифестација. Овакве прославе пружају прилику другим народима да осјете чар кинеске традиције и културе.

 

Заснива се на лунарном календару – почиње на млади мјесец, који се појављује између 21. јануара и 20. фебруара. Подијељен је у 12 мјесеци по 29 или 30 дана. Како су лунарни и соларни календар различите дужине, сваких неколико година додаје се додатни мјесец у лунарни календар, због чега кинеске нове године падају на други дан сваке године.

Нова година по кинеском календару биће у знаку Зелене дрвене змије и трајаће од 29. јануара 2025. до 16. фебруара 2026. године.









Comments


Конфуцијев институт

Универзитета у Бањој Луци

Konfucijev institut
Univerziteta u Banjoj Luci

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Twitter - White Circle
bottom of page